ورود

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
امروز: پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲
یکشنبه, 07 آبان 1396 ساعت 14:35

آن سوی فرات

آن سوي فرات: خاطرات من از ‎۲۸۸۸ روز اسارت (براساس خاطرات ‎۲۸۸۸ روز اسارت آزاده امير خجسته)/ امير خجسته؛ با همکاري و حمايت سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران.- تهران: سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران، معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگي، نشر شاهد، ‎۱۳۹۴. 

كتاب "2888 روز اسارت در آنسوي فرات" شامل خاطرات امير خجسته از سالهاي اسارت در اردوگاه هاي موصل 1 و 4 و زندان هاي مخوف رژيم بعثي عراق است. كتابي كه در خلال روايت خاطرات خود و دگر اسراء در جاي جاي كتاب از مرحوم ابوترابي به عنوان قوت قلب اسراء ياد مي شود.

 

امير خجسته در اين اثر، تنها خاطرات خود را به نگارش در نياورده است، بلكه از زبان دهه ها و صد ها اسير، خاطراتي را بيان مي كند، اين كه چگونه در اردوگاه هاي مخوف عراق، جبهه ديگر و بلكه بزرگتري را گشودند، دشمن را به ذلت كشاندند و پيروز و سربلند به وطن بازگشتند. در نخستين بخش كتاب خاطرات، زندگي قبل از اسارت و اتفاقات مناطق عملياتي جنگ را گزارش شده و خاطرات 2888 روز اسارت در اردوگاه هاي موصل 1و 4 و زندان هاي بغداد را در بخش دوم كتاب جاي گرفته است.

 

نويسنده با فصل بندي كتاب و تفكيك وقايع در ارتباط موثرتر با مخاطب و انتقال پيام خود موفق عمل كرده است. 2888 روز اسارت روايتگر ايستادگي مرداني است كه اسوه هاي آيندگان هستند و خجسته راوي اين ايستادگي رسالت خود را با موفقيت انجام داده است و موجب شده اين كتاب بارها تجديد چاپ شود.

 

خاطرات، حوادث تلخ و شيريني هستند كه در تصميم و نوع عملكرد افراد تأثير مي گذارذدند و ميزان تأثير گذاري آن ها، بنا به شرايط و فضاي حاكم، متفاوت است.ايام اسارت آزاده جانباز، امير خجسته و همرزمان او سرشار از حوادثي است كه مي تواند منشأ حركت و راه گشاي نسل جوان باشد.

 

بخش اول كتاب با عنوان "زندگي من" به شرح احوال و سرگذشت زندگي امير خجسته از بدو تولد تا حضور در جبهه مي پردازد. در اين بخش در شرح لحظات ايستادگي رزمندگان مي خوانيم" به ياد دارم بچه ها تا آخرين لحظات ايستادگي مي كردند و در محاصره با دست خالي در برابر دشمن مقاومت مي كردند. صحنه صحنه كربلا بود يكي از مجروحين به قدري عطش بر او غلبه كرده بود كه خود را كنار نيزاري كشاند و زبانش را به رطوبت ني گذاشت و مي مكيد. در اين لحظه به ياد اطفال حضرت حسين(ع)، .و ياران او افتادم كه از عطش، شكم هاي مباركشان را روي خاك خيمه مي گذاشتند."

 

در بخش دوم " جنگ و اسارت" نويسنده به شرح حال و هواي غالب بر شروع جنگ و ويژگي هاي دفاع مقدس مي پردازد مردمي بودن از نظر نويسنده يكي از بارزترين ويژگي ها بوده است.

 

" خانقين تا بغداد" عنوان بخش سوم است. نويسنده در اين فصل به شرح نحوه اسارت خود در نزديكي خاقنين و حوادث پس از آن مي پردازد. رفتار وحشيانه نيروهاي بعثي با اسرا، اجساد غيرقابل شناسايي اسرا كه حاضر با همكاري و همراهي با دژخيمان نبودند، ممانعت نظاميان عراقي از برگزاري نماز توسط اسراء، صحنه هاي مخوف بازجويي، برخورد با مترجم خائن ايراني كه در مرحله اول موجب برانگيختن حس نفرت از وطن فروشي وي و بعد از زمان تغيير ديدگاه نويسنده نسبت به وي، دلگرمي يافتن از حضور سيد آزادگان ابوترابي، معناي ويژه نماز در دوران اسارت و.. از جمله توصيفات در شرح دوران اسارت است.

 

بخش چهارم با نام "اردوگاه موصل" به شرح ويژگي ها ي اين اردوگاه و روايت خاطرات و حوادث در اين اردوگاه مي پردازد.

 

در بخش بعد نويسنده "پيش درآمدي بر شكل گيري يك واقعه" را روايت مي كند. او در اين فصل وقايعي كه در روز چهل و پنج روزگي اسارت به بعد برايش پيش آمده را شرح مي دهد. توصيف روزهاي اسارت با انجام برنامه هاي ديني مثل نماز جماعت، دعاهاي توسل، كميل، ندبه با همكاري و راهنمايي گروه فرهنگي خصوصا روحانيون اردوگاه، ايجاد محدوديت از سوي بعثي هاي متجاوز، كه از كينه سر سخت به انقلاب و ارزش هاي انقلاب سرشار بودند، در برنامه هاي مذهبي، رفع نيازهاي اوليه، كم كردن جيره غذايي، تلاش در جهت شكستن روحيه مقاومت آزادگان با ترويج فساد و بي بندو باري، توهين به حضرت امام و مسئولين نظام، توهين به شخصيت اسرا، ورود جاسوسان و ايجاد تفرقه بين بسيج و ارتش مهمترين متن محتوايي اين بخش است.

 

"واقعه خونبار هشت آذر" به شرح دردمنشانه و دلخراش اعتصاب اسرا و بعد شكنجه وحشيانه اسرا توسط بعثي هاي عراقي مي پردازد. شكنجه هايي كه منجر به قطع نخاع شدن ، به اغماء رفتن و.. اسرا و تا حدي مسبب موفقيت بعثي ها در ايجاد دو دستگي بين اسراء شد.

 

" حركت مشاكل به موصل4"، "رهبري در اسارت"، برنامه هاي فرهنگي در اسارت"ة، تعليم و تربيت در اسارت"، اعمال شكنجه در اسارت"، "ارتباط و كسب خبر در اسارت"، "راديو"، تلوزيون"، روزنامه"، "نامه ها"، "ورزش در اسارت"، "صليب سرخ و سازمان هاي بين المللي"، "كسب افتخاري ديگر در صحنه بين المللي"، "فصل سوم:پذيرش قطعنامه"، "حركت اسرا براي زيارت سالار شهيدان"، "فراق پيرمراد، خميني كبير(ره)، "بازگشت به ميهن اسلامي"، "اسناد"، "عكس" از بخش هاي ديگر اين كتاب پر ماجرا است.

 

 

در بخش عكس كه پايان بخش اين كتاب است ، تصاويري از محوطه اردوگاه موصل، مراسم استقبال مردم از آزاده سرافزار امير خجسته، تقويم تركش خورده نويسنده در هنگام عمليات ثارالله، حج بعد از اسارت به اتفاق آزادگان و مرحوم ابوترابي، مراسم جشن فارغ التحصيلان و تربيت معلم همدان با حضور مرحوم ابوترابي ، همراهي با مرحوم ابوترابي در سفر حج به عنوان مبلغ، و نوجوان آزاده عليرضا احمدي و پدرش در اسارت مشاهده مي شود.