ورود

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
امروز: دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲
یکشنبه, 07 آبان 1396 ساعت 14:24

بودنبروک ها (زوال یک خاندان)

بودنبروک‌ها (زوال یک خاندان)/ توماس مان؛ مترجم علي‌اصغر حداد..- تهران: ماهي، ‎۱۳۸۳. 

بودنبروک‌ها (زوال یک خاندان) اولین رمان نوشته‌ی توماس مان؛ رمانی است که جایزه ادبی نوبل را در سال ۱۹۲۹ نصیب توماس کرد؛ رمانی‌که در لیست ” ۱۰۰۱ کتاب که باید قبل از مرگ بخوانید” قرار داشته و روزنامه گاردین آن را در لیست “۱۰۰۰ رُمان که هر شخص باید بخواند” آورده است. نوشتن این رمان ۳ سال طول کشید و در نهایت در سال ۱۹۰۱ در برلین منتشر شد. انتشار مجدد آن در سال ۱۹۰۳ در آلمان حکایت از موفقیت چشمگیر آن در آلمان دارد.

 توماس مان ( ۱۸۷۵- ۱۹۵۵) خالق رمان بودنبروک‌ها؛ متولد آلمان؛ و پدرش آلمانی و بازرگان غلات و مادرش پرتقالی بود. او تحصیل کرده دانشگاه مونیخ در رشته های تاریخ ادبیات و اقتصاد سیاسی است و توانسته است جایزه ادبی گوته توسط دولت آلمان شرقی؛ دکترای افتخاری دانشگاه اکسفورد و دکترای افتخاری دانشگاه کمبریج و نشان افتخار لژیون دنر توسط دولت فرانسه را دریافت نموده و افتخار دریافت جایزه نوبل ادبیات را بعنوان اولین آلمانی از آن خود نماید.

موضوع رمان بودنبروک ها درباره‌ی سقوط و زوال یک خانواده‌ی تاجر و ثروتمند بورژواست. ابتدای داستان با شادی و در میانه‌ی زندگی این خاندان؛ جایی که در اوج قدرت مادی هستند؛ شروع شده و سپس همه چیز آرام آرام و به تدریج رو به زوال می‌رود.  توماس بودنبروک پسر بزرگ؛ مدیریت تجارت‌خانه را بر عهده گرفته و با دختر یکی از تجار سرشناس و ثروتمند ازدواج میکند. نمایندگی مجلس سنا یکی دیگر از فعالیت‌های توماس بودنبروک است اما مشکلات و مسائل خانواده باعث رنج و سلب اعتماد به نفس و نهایتا مرگ توماس میشود با مرگ توماس بودنبروک تجارتخانه برچیده شده و هانو فرزند معلول خانواده مرده و…

 شاید بتوان بودنبروک‌‌ها را اولین رمان خانوادگی آلمانی دانست که  صدها بار در آلمان چاپ شده و در دنیا میلیونها نسخه از آن فروخته شده است. توماس مان پایبند به فرهنگ و سنتهای کشورش بود؛ نویسنده‌ای رئالیست که در رمانهایش؛ با مهارت تمام به تجزیه و تحلیل شخصیت‌ها  پرداخته است.

 نویسنده خود این رمان را مهم‌ترین اثر ناتورالیستی نوشته شده به زبان آلمانی می‌داند. او در این اثر به روانشناسی زندگی که توان و رمق خود را از دست داده؛ بسیار با مهارت و عمیق پرداخته است. شاهکار بی‌بدیل ادبیات جهان؛ که در آن جزئیات به زیبایی به تصویر کشیده شده و سعی در برانگیختن تخیل خواننده در روانکاوی شخصیتهایش دارد. روایت غیر مستقیم و توصیف شخصیتها از زبان دیگران؛ تکنیک زیبایی است که در این رمان به چشم می‌آید.

بسیاری از آثار توماس مان از بهترین آثار نمایش‌دهنده جامعه‌ی آلمان در نیمه اول قرن بیستم هستند. برای خلق این شاهکار زیبا؛ توماس مان از سرگذشت خانواده و اجداد خودش بهره گرفته است.

 

 فیلم ساز آلمانی هاینریش برلور فیلمی با عنوان خاندان بودنبروک بر اساس این رمان ساخته است که در آن اوضاع سیاسی اقتصادی قرن بیستم آلمان را با موفقیت‌ها و شکست‌های خانواده بودنبروک در هم آمیخته و فیلمی تکنیکی و خوب ساخته که گفته می‌شود وفاداری او به متن اصلی داستان جای تردید دارد.