ورود

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
امروز: پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲
یکشنبه, 07 آبان 1396 ساعت 14:15

شاگرد قصاب

شاگرد قصاب/ پاتريک مک‌کيب؛ ترجمه‌ي پيمان خاکسار.- تهران: نشر چشمه، ‎۱۳۹۳.

به انگلیسی The Butcher Boy رمانی نوشتهٔ پاتریک مک‌کیب نویسندهٔ ایرلندی است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ چاپ شد. این داستان را بچه روان پریشی به صورت اول شخص و جریان سیال ذهن روایت می‌کند و طول داستان، روایت به سوی جنون پیش می‌رود. روایت «شاگرد قصاب» از این نظر به عهده راوی غیرقابل اعتمادی است که گاه مخاطب را تا مرز توهم می‌برد.[۱]

رمان شاگرد قصاب، علاوه بر نامزدی جایزهٔ ادبی بوکر و برنده شدن جایزه ادبی ادبیات ایرلند از روزنامه آیریش تایمز، در فهرست ۱۰۰۱ کتابی که باید پیش از مرگ بخوانید هم آورده شده است.

داستان کتاب از زبان بچه روان پریشی به نام فرنسی به صورت اول شخص بیان می شود.

فرنسی تنها فرزند خانواده ای است که پدر این خانواده یک دائم الخمر است. مادر خانواده نیز از وضعیت موجود بسیار ناامید شده و اقدام به خودکشی می کند و به همین خاطر در بیمارستان روانی بستری می شود.

طی یک ماجرا که فرنسی کتاب های پسر همسایه را می دزد، خانم همسایه مادر فرنسی را سرزنش می کند و خانواده آن ها را مشتی خوک می نامد. همین عبارت به یک عقده برای فرنسی تبدیل می شود به نحوی که او هیچگاه آن را فراموش نمی کند و همین باعث آغاز ماجرای رفتارهای فرنسی می شود و…

 

این کتاب فقط یک داستان برای خواندن نیست. در این رمان به مسائل مختلفی از جمله مسائل اجتماعی ایرلند، مسائل سیاسی، مسائل بین المللی، جنگ سرد و… پرداخته می شود.