ورود

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
امروز: دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲
یکشنبه, 11 بهمن 1394 ساعت 15:44

بخش‌ها

بخش نشریات

 با بیش از 406 عنوان نشریه تخصصی(شامل 290 عنوان نشریه لاتین و 116 عنوان نشریه فارسی)  یکی از غنی ترین و به روزترین مراکز اطلاع رسانی  کشاورزی در ایران است. به سبب قدمت بالای مجموعه نشریات، این بخش کمک زیادی به پژوهشهای مروری می نماید. با توجه به توقف خرید نسخه چاپی نشریات تخصصی لاتین از سوی دانشگاه تهران، در این بخش علاوه بر یاری رسانی به مراجعه کنندگان در زمینه استفاده از پایگاه های پیوسته مشترک شده توسط دانشگاه تهران، اقدام به روزآمدسازی و ترمیم مجموعه نشریات لاتین با کمک قرار دادن فایل پی دی اف نشریات در شبکه داخلی کتابخانه گردیده است.

 

بخش جستجو 

 این بخش دارای 8 رایانه است که با کمک آنها می توان از طریق برنامه آذرسا به جستجوی منابع پرداخت. با کمک نرم افزار آذرسا می توان از موجود یا در امانت بودن کتابها اطلاع حاصل نمود یا کتاب خاصی را رزرو نمود. امکان فقط مشاهده پایان نامه های دیجیتالی کتابخانه از طریق برنامه آذرسا بر روی این رایانه ها امکان پذیر است. همچنین در این بخش امکان دسترسی به فایلهای پی دی اف برخی از نشریات لاتین وجود دارد.

بخش امانت

 

 در این بخش  کار امانت، رزرو، تمدید، و بازگشت کتاب و تسویه حساب دانشجویان فارغ التحصیل صورت می پذیرد. این بخش از بهمن ماه 1385 به نرم افزار سیستم امانت نوسا مجهز گردیده و توسط گیت محافظتی، خروج کتاب را کنترل می نماید. در سال 1398 نرم افزار کتابخانه تغییر نموده و نرم افزار آذرسا جایگزین آن گردید. در برنامه آذرسا، اعضای کتابخانه می توانند از طریق اینترنت و در هر زمان نسبت به اطلاع یافتن از وضعیت امانت خود و تمدید یا رزرو کتاب مورد نظر خود اقدام نمایند.

 

مخزن کتابهای فارسی و لاتین

مخزن کتابهای فارسی و لاتین در طبقه همکف کتابخانه واقع گردیده است. این بخش دارای 33100 نسخه کتاب قابل امانت می باشد که از این تعداد، حدود 22724 نسخه، کتاب فارسی، و حدود 10376 نسخه، کتاب لاتین می باشد. در این بخش، دسترسی مستقیم مراجعه کنندگان به قفسه های کتاب آزاد است. لازم به ذکر است علاوه بر گیت جنب میز امانت، گیت حفاظتی جدید کتابخانه که در ورودی ساختمان کتابخانه مرکزی نصب گردیده است، مانع از خروج کتابهای امانت گرفته نشده، و نیز منابع غیرقابل امانت کتابخانه می گردد.

بخش مرجع

بخش مرجع دارای طیف متنوعی از دایره المعارفها، فرهنگهای واژگان عمومی و تخصصی، هندبوکها، آمارنامه ها، و اطلسها به زبانهای مختلف می باشد.کتابهای این بخش امانت داده نمی شود و مراجعه کنندگان تنها می توانند در محل آنها را مطالعه نمایند.  

فهرست نویسی و آماده سازی کتب فارسی

 

در این بخش، کتابهای فارسی خریداری شده یا اهدایی در برنامه آذرسا فهرست نویسی و ورود اطلاعات می گردد. سپس برای این کتابها، برچسب بارکد و برچسب عطف کتاب تهیه می گردد. کتابها پس از آماده سازی به مخزن اصلی منتقل می گردد.

فهرست نویسی و آماده سازی کتب لاتین

 

در این بخش کتابهای لاتین خریداری شده از نمایشگاه بین المللی کتاب و سایر نمایشگاهها و نیز کتابهای اهدایی لاتین در برنامه آذرسا فهرست نویسی و ورود اطلاعات می گردد. در این بخش نیز، عملیات آماده سازی کتابهای لاتین جهت انتقال به مخزن صورت می گیرد.

پایان نامه ها

  در این قسمت، یک نسخه از پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پردیس، از دانشجویان فارغ التحصیل دریافت می گردد و پس از ورود اطلاعات به برنامه آذرسا، توسط دانشجویان قابل استفاده می باشد. در حال حاضر حدود 8040 عنوان پایان نامه در این بخش نگه داری می گردد. در حال حاضر مراجعه کنندگان محترم می توانند فایل تمام متن پایان مه های بعد از سال 1385 را از طریق هشت کامپیوتر بخش جستجو فقط مطالعه فرمایند. همچنین دسترسی به پانرده صفحه اول پایان نامه ها از خارج از کتابخانه نیز با اتصال به صفحه جستجوی کتابخانه میسر است. مراجعه کنندگان به این بخش تنها می توانند از پایان نامه درحد یک صفحه یادداشت برداری نمایند و امکان امانت بردن پایان نامه یا گرفتن کپی و عکس از آن مطابق ضوابط ممنوع می باشد.

نشریات فائو

    این بخش، در سال 1387 در طبقه پنجم برج کتابخانه تاسیس گردید. در بخش فائو، نشریات منتشر شده توسط سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد(فائو) نگه داری می شود. این نشریات، غالبا به دو زبان انگلیسی و فرانسه به صورت رایگان به این کتابخانه ارسال می گردد. این نشریات عموما به مسائل کشاورزی در کشورهای در حال توسعه می پردازند. نشریات فائو نیز به امانت داده نمی شود و می بایست در محل استفاده شود. نکته قابل ذکر این است که برخی از نشریات فائو به صورت استثنا در بخش مرجع یا مخزن اصلی نگه داری می گردد که هنگام جستجو در نرم افزار آذرسا، محل دقیق نگه داری آنها ذکر گردیده است.قابل ذکر است که تا سال 1397 ،  4655 جلد نشریه فائو در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.